Tíz év alatt több mint 10 ezer kilométert futottak a jótékonysági mozgalom résztvevői
Fotó: Haáz Vince
Megannyi sportcipő jutott el az elmúlt évtizedben az anyaországból határon túli gyermekotthonokba az Egy Vérből Vagyunk Alapítvány jótékonysági futásainak köszönhetően. Gui Angéla, az egyesület alapítója szerint azonban az adománynál sokkal fontosabb, hogy célokat és élményt is vittek a nehéz sorsú kicsiknek, fiataloknak. A nagykárolyi születésű, Magyarországon élő karitatív futónagykövet a kezdeményezés első kiadásáról, a gyerekekkel való kapcsolattartás fontosságáról, az idei, jubileumi futás üzenetéről beszélt a Krónikának.
2025. július 06., 09:042025. július 06., 09:04
Tíz évvel ezelőtt rajtolt Déván az Egy Vérből Vagyunk Alapítvány első jótékonysági futása, azóta több mint 10 ezer kilométert futottak a mozgalom résztvevői, ezáltal adományokkal segítve többek között erdélyi, kárpátaljai és vajdasági gyermekotthonokat. Gui Angéla, az egyesület alapítója a Krónikának felidézve elmondta, az első, Dévától Budapestig tartó futás szervezése fantasztikus élmény volt, öt nap alatt 500 kilométert tettek meg, és 5 millió forintot sikerült összegyűjteni.
„Azt hiszem, akkor inkább a szívem vitt előre, kevésbé a szervezettségem és a lábam. Az 500 kilométer alatt, de már a szervezése során is úgy éreztem, mintha belecsöppentem volna egy másik világba, vagy egy másik bolygóra kerültem volna,
Hihetetlen érzés volt, hogy egy időben könnyű és nehéz is segíteni másokon, hiszen semmi rendkívüli nincs abban, hogy valaki szervez egy jótékonysági eseményt, de ezt a távot iszonyat nehéz az ultrafutóknak teljesíteni, akiknek ezúttal is nagyon-nagyon hálás vagyok, hogy az elmúlt évtized alatt nekik köszönhetően is mozgalommá nőtte ki magát ez a kezdeményezés” – magyarázta a nagykárolyi születésű, Magyarországon élő karitatív futónagykövet.
Aki szerint az elmúlt tíz évben az emberek hite és lelkesedése tartotta életben ezt a rendezvényt, valamint az a sok-sok szeretet, amit azoktól a csatlakozóktól kaptak, akik akár 100 méterre – mondjuk egy ovis csapat –, akár 100 kilométerre álltak be.
Gui Angéla szerint a futás során önmagukhoz szeretnének közelebb kerülni
Fotó: Haáz Vince
Ugyanis a jótékonysági események résztvevői az elmúlt években olykor több száz, gyermekotthonban nevelkedő kicsivel, fiatallal közösen futottak be határon túli intézményekbe, ahol a nehéz sorsú támogatottaknak sportcipőket adtak át, helyenként gyermekfesztivált tartottak, útközben pedig véradási akciót szerveztek.
„Számomra a jótékonysági futás nem feltétlenül egy sportesemény, ez valami egészen másról vagy többről szól, hiszen mi nem valakiket akarunk legyőzni, vagy valakiknél szeretnénk gyorsabbak lenni, hanem önmagunkat szeretnénk legyőzni, és önmagunkhoz szeretnénk közelebb kerülni. Egy hosszú távfutás alatt egy belső utat is megteszünk.
Hozzátette, olyan gyerekeket kell elképzelni, akikről nem tudnak, vagy nem akarnak gondoskodni szüleik. Viszont, amikor azt látják, hogy számukra első alkalommal még idegen emberek ezerszer többet tesznek meg értük, mint saját szüleik, belátják, hogy ők is fontosak.
A sportcipőkön kívül célokat és élményt is kaptak a gyermekotthonok lakói
Fotó: Rab Zoltán
„Igazából ez a lényege ennek a jótékonysági futásnak, hogy nemcsak egyszeri alkalommal megyünk a gyerekekhez, átadjuk a sportcipőket és soha többet nem találkozunk, hanem rendszeresen visszajárunk, folyamatosan tartjuk velük a kapcsolatot. És ez az, ami sokkal fontosabb egy adománynál: célokat viszünk. Persze pénz kell ahhoz, hogy meg tudjunk venni egy pár cipőt, de mi célt és élményt is adunk mellé. Segítünk a gyerekeknek, hogy megtegyék első lépeseiket, első kilométereiket, és évről-évre visszajárunk, ezért tudják, hogy számíthatnak ránk” – részletezte a magyarországi alapítvány vezetője.
Célba értek az Egy vérből vagyunk jótékonysági futás résztvevői szerdán Gyergyószárhegyen, az utolsó száz méteren közel 500 nehéz sorsú gyerek csatlakozott hozzájuk – mondta el Gui Angéla főszervező az MTI-nek.
Gui Angéla arról is beszélt lapunknak, hogy próbálta összeszámolni az elmúlt években gyűjtött pénzadományokat, de ez szinte lehetetlen, hiszen sokszor a támogatók által közvetlenül jutott el a gyerekekhez tanévkezdéskor vagy karácsonykor.
De igazából ha valamiben össze lehetne számolni, hogy mi volt ennek a mozgalomnak a hozadéka, akkor az öröm lenne, amit a gyerekek arcán láttunk, azt meg nem lehet forintosítani” – mutatott rá a futónagykövet.
A kezdeményező szerint a mozgalom hozadéka a gyerekek öröme
Fotó: Haáz Vince
Az idei jótékonysági esemény kapcsán elmondta, ezúttal nem egyik településről a másikra futnak, hanem a megalakulásának harmincadik évfordulóját ünneplő, kárpátaljai Irgalmas Samaritánus Református Gyermekotthon főépülete körül (252 méteren) futnak 30 órán keresztül. A július végi eseményen az ultrafutók megállás nélkül futnak szombat reggeltől vasárnap délig, hozzájuk csatlakoznak a gyerekek, akik számára fesztivált is szerveznek ebben a két napban.
„Ezúttal picit más lesz az üzenet. Korábban csak elképzelni tudták a gyerekek, hogy valahonnan elindulunk, sok kilométeren keresztül futunk, de most 30 órán keresztül bármikor kinéznek az ablakon, azt látják, hogy
Tehát az idei kiadás üzenete, hogy ne adják fel, csak azért, mert róluk lemondtak, hiszen ők még megtehetik, hogy küzdenek saját életükért” – hangsúlyozta Gui Angéla.
A júliusi futás során ismét csatlakoznak kisebb, nagyobb távokra gyerekek
Fotó: Haáz Vince
Vannak olyan táborok, ahol az ember már az első pillanattól otthon érzi magát – akár először érkezik, akár visszatérőként lép be a kapun. A kalotaszentkirályi alkotótábor is ilyen hely: barátságok szövődnek, közös élmények és alkotások születnek.
Varga Csaba már a 2-es táborban – újságolta hétfőn a Facebook-oldalán a Hazajáró, amely nyomon követi a nagyváradi hegymászó legújabb expedícióját, amelynek célja a világ második legmagasabb csúcsa, a K2 meghódítása.
Idén nyáron nem kell messzire utazni ahhoz, hogy a gyermekek felfedezzék a történelmi Magyarország csodáit – elég, ha bekapcsolják a Csukás Meserádiót, és elindulnak egy varázslatos utazásra István bácsival, Terkával, Vakkanccsal és a Csoda Meseládikával.
Nemzetközi kutatás keretében vizsgálták, hogy a biológiai sokféleség szempontjából milyen lehetőségeket rejtenek többek között a romániai falvak, valamint azt is, hogy a környező táj hogyan befolyásolja a biológiai sokféleség mintázatait.
A nyári táborozás akkor válik igazán felhőtlen élménnyé, ha biztonságos körülmények között zajlik. A belügyminisztérium néhány hasznos tanácsot fogalmazott meg a szülőknek arra az esetre, ha gyermekük táborba indul.
A nyári hőségben az autók utastere könnyedén szaunává válhat , ami komoly biztonsági kockázatot is jelent, ugyanis ha a belső hőmérséklet meghaladja a 35 Celsius-fokot, annak hatása a sofőrre olyan, mintha 0,05 százalékos véralkoholszinttel vezetne.
Már több, mint egymillióan látták a Hogyan tudnék élni nélküled? című filmet a magyarországi és a határon túli mozikban – újságolták pénteken a film Facebook-oldalán.
Varga Csaba megérkezett a K2 alaptáborába – jelentették be pénteken a Hazajáró Facebook-oldalán.
A székely népviselet napját tartják pénteken, az Ezer Székely Leány Napját megelőző napon: ezen a napon több székelyföldi intézmény, cég dolgozói népviseletben érkeztek. A közösségi médiában számos fotót láthatunk népviseletben pózoló alkalmazottakról.
Egy néhány hónapos borjú csatlakozott a szabadon élő bölénycsordához a Vânători–Neamț Natúrparkban, nagy örömet okozva a természetvédelmi terület munkatársainak, akik figyelemmel kísérik a visszatelepített állatok mindennapjait.
szóljon hozzá!